Köszöntő
Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Középiskolát.
Nem csak a 100. évfordulóra emlékezik az iskola közössége. 2000-ben ünnepelte a névadó, Jedlik Ányos tudós, feltaláló születésének 200. évét, s 50 éve indult meg az intézményben a gépipari technikusképzés.
E 100 év alatt végtelen nagy utat tett meg az emberiség: a gőzlokomotívokat felváltották a benzin, elektromos és atom üzemû jármûvek, a repülés túlszárnyalta a hangsebességet, az ember utazásokat tett a világûrben. Az 1840-es években elhangzott jedliki jóslás: a XX. század fő energiája az elektromos áram lesz, valóra vált. Villamfeszítői lökésgenerátorokként mûködnek.
Városunk is sokat változott, sokat fejlődött. A XIX. században még kereskedőváros Győr Dunántúl legjelentősebb ipari központja lett, a századunkban túlsúlyban levő élelmiszer- és textilipart a legmodernebb iparágak, a gépipar és elektrotechnikai iparágak váltották fel. E folyamatnak részese volt, nem egyszer motorja a 100 éve induló Fa- és Fémipari Szakiskola. Az itt végzett szakemberek a város valamennyi gépipari üzemében elismerést vívtak ki az iskolának; a "gépiparis", a "jedlikes" megjelölés szakértelmet, tekintélyt jelent. A számítástechnikai és informatikai képzéssel újabb lehetőségek teremtődtek a fiatal technikusok számára. Az iskola sok diákja választja a továbbtanulást, hogy még nagyobb szakértelemmel tudják végezni munkájukat.
Mi az iskola sikerének titka?
Jedlik Ányos a következő programmal határozta meg az oktatás feladatait:
"… az ifjúság oly fokban képeztessék ki, miként a termékeny méhkasból kiröpülő raj… a kor követelményeinek megfelelve mind a maga biztos jövendőjének megalapozására, mind a közjó előmozdítására a lehető legnagyobb sikerrel mûködhessék."
A gondolat kulcsszavai: szorgalom - nem véletlen az ipar és az iparkodás szavak jelentésbeli összefüggése -, a kor követelményei, az egyén biztos jövője, a közjó előmozdítása. Valóban e jelentéstartalmak voltak az elmúlt 100 év mozgatói.
A Fa- és Fémipari Szakiskola szükségességét 1897-ben fogalmazta meg a város iparos, vállalkozó polgársága. A Zechmeister Károly által vezetett városi önkormányzat meghallotta és megértette a javaslatot, s "egyhangú éljenzéssel" emelte határozattá azt.
1901-ben már meg is indult a képzés, 1902-ben új épületét is elfoglalhatta.
Ahogy a magyar gazdaság, a magyar ipar fejlődött, úgy haladt előre a szakemberképzésben az iskola is. 1941-ben érettségi vizsgával záruló ipari középiskola lett - ekkor vette fel Jedlik Ányos nevét -, 1950-ben pedig falai között megkezdődhetett a technikusképzés. A 80-as évektől a város számítástechnikai képzésének egyik bázisa.
Köszöntöm a 100 éves iskolát. Azt kívánom a diákoknak, hogy továbbra is sikeresen "alapozzák meg biztos jövendőjüket" az intézményben.
Az iskola tantestületének és valamennyi dolgozójának kívánom, hogy sikerrel munkálkodjanak, vezesse őket a választott szakma szeretete, ugyanakkor legyenek fogékonyak az újra, a fejlesztésre.
őrizzék és ápolják az iskola szép hagyományait, Jedlik Ányos emlékét!
Balogh József
Győr Megyei Jogú Város
polgármestere