icon facebookicon instagramicon youtube

A+ A A-

Összefoglaló a Jedlik Ányos Gépipar és Informatikai Középiskola és Kollégium 2014-es Leonardo szakmai gyakorlatáról Waldkrichben a SICK cégnél.

 

A Sick céggel már több mint 8 éve működik együtt iskolánk. 2007 óta folyamatosan szervez a két intézmény szakmai gyakorlatcserét a tanulói számára a partnerintézményben. Kezdetben inkább egy nyelvtanfolyamhoz hasonlított a szakmai gyakorlatunk. német partnerünk a diákjainkat a szenzor előállítás területén alkalmazták, kisebb egyszerűbb munkákat kellett elvégezniük diákjainknak. Akkoriban inkább a munkakultúrát és a nyelvet tudták jobban megismerni diákjaink egy német nagyvállalatnál. De már 5 éve azon fáradozunk, hogy a programot úgy alakítsuk ki, hogy diákjaink szakmai ismereteiket is bővíthessék és ne csak a nyelvi készségeiket. Ehhez a cég szakképző központja ideális kereteket biztosít számunkra. Itt diákjaink egy új CAD programmal ismerkedhetnek meg, (OSD), melyet iskolánkban nem tanítunk, viszont az ipar használja. A 3 hetes CAD-es tervezés alatt is tudják tanulóink nyelvtudásukat fejleszteni, hiszen feladataikat német diákokkal közösen oldják meg.

 

A CAD-es tervezésre az első félévben itthon 32 óra jut a tantervben, ez kicsit kevés, hiszen a CAD-CAM informatikusoknak ez alkotja későbbi szakmai munkájuk egyik legfontosabb elemét. Kezdetben nehéz volt a két intézmény szakmai vezetői számára a diákok tudásszintjének megfelelő feladatot találni, volt rá példa, hogy német partnerünk diákjaink szakmai tapasztalatait kicsit túlbecsülték, de ezt a nehézséget is sikerült az elmúlt időben legyőznünk, azáltal, hogy a magyar gépésztanárok német partnereink számára röviden összefoglalják, mi az amit a diákjainknak a 11. évfolyamon CAD-es ismeretekből el kell sajátítaniuk. Ehhez már sokkal könnyebb feladatokat kitalálni. Német partnereink javasolják a feladatokat, melyeket a magyar szakoktatók is megvizsgálnak és az ő jóváhagyásuk után véglegesítjük az az évi munkatervet.

Idén diákjainknak egy tartószerkezetet kellett tervezniük az OSD program segítségével parafatáblák részére, melyeket a német szakképző központban különböző előadásoknál a szakoktatók használnak. Az OSD program Magyarországon kevésbé elterjedt, de Németországban gyakran használják és pl. a Sick cég magyarországi leányvállalata is ezt használja. A feladat jól mutatja a német szakképzők oktatási filozófiáját: a tanulók minden feladata gyakorlatorientált. A tartószerkezetet a szakképző központ egy valós szobájába kellett belerajzolni, a diákoknak a megfelelő méretekkel kellett dolgozniuk és ha minden jól megy a következő évre a megtervezett tartószerkezet tényleg el fogják készíteni a táblák részére. Ez persze nagyon kedvezően hatott diákjaink munkájára, hiszen a végzett munka értelmét könnyen szemük ellőtt tarthatták.

Az együttműködésünkben új elemet alkotott az ECVET bevezetése. Ez azt jelenti, hogy a két iskola által közösen kidolgozott értékelési kritériumok alapján diákjainkat a német szakoktatók értékelték és ez alapján a német százalékos értékelés alapján az elvégzett munkára a diákok magyar szoktatóiktól itthon jegyet kaptak. Ez hozzásegítette a diákokat ahhoz, hogy munkájukat tényleg komolyan vegyék Németországban. Munkánkat megkönnyítette, hogy a német partner diákok és a szakoktatóik is mindig rendelkezésünkre álltak, ha segítségre volt szükségünk. A cég szakképző iskolájában 10 diákra jut egy szakoktató, így természetesen nincsenek túlterhelve, ezért ránk is jutott bőven idejük.

Szerencsére kísérőként nem akadt komoly feladatom, Fegyelmi problémák nem voltak, valószínűleg azért, mert a diákok ezt a gyakorlatorientált munkát tényleg élvezték. Kezdetben a nyelvi nehézségek természetesen jelen voltak a diákok mindennapjaiban, de szerencsére ezt a problémát is sikeresen meg tudták oldani stabil nyelvtudásuknak köszönhetően. Talán az egyetlen probléma az volt diákjaink számára, hogy pont a harmadik héten tudták munkájukat igazán élvezettel csinálni, mert ekkor már megismerték a programot is és a badeni dialektushoz is hozzászoktak, de pont ekkorra ért véget a németországi szakmai gyakorlatuk.

 

 

Szalai Tamás
Projektkoordinátor

Generátor alapítvány Jedlik 1%

Generátor Alapítvány 

Adószám: 18535143-1-08

Köszönjük támogatását!

 

kreta feher login

jedlikinfo

adventi gyertya2

jsi logo

Következő események

OLET logo

ÉTKEZÉS MEGRENDELÉS
Novemberre 

21 napra
REV: 
19.508,- Ft (988,-ft/nap)
REV 50 %-os: 
9.754,- Ft (494,-ft/nap)
E: 
9.912,- Ft (472,-ft/nap)
E 50 %-os: 
4.956,- Ft (236,-ft/nap)
Pedagógus:
17.661,-Ft (841,-ft/nap)
 


Kérem, kerekítés nélküli pontos összeget utaljon.
Folyamatosan van mód banki inkasszós (csoportos beszedés) fizetésre váltani.
A csoportos megbízással történő beszedés továbbra is zavartalanul működik.

Az átutaláshoz:
Név: Gazdasági Működtető Központ
Bankszámlaszám: 11737007-15802736
Közlemény: diák neve, Jedlik,11. hó
(az utalás határideje: 2020.10.16)

Étkezés lemondás:
munkanapokon 08.30-ig – központi tel: 20/553-18-20 és 96/510-680,
ill. mail: lemondas@gek.hu (fontos az étkező iskolája/osztálya)
Aznapra szóló lemondást nem áll módunkban elfogadni.
GMK Győr honlapja: http://www.gek.hu

 

Menza

A 2021-ban beiskolázásra kerülő tanulók
2026-BEN ÉRETTSÉGIZNEK,

Szükségük lesz-e reál- és humán műveltségre?
Szükségük lesz-e biztonságos továbbtanulási lehetőségre?
Szükségük lesz-e idegen nyelven beszélni?
Szükségük lesz-e használható szakmai ismeretre?
Kell-e majd szakmájukban korszerű eszközöket használni?

Ha a válaszuk IGEN -->
2020. december 5. Szombat
Vilma
A Nap kel 07:22-kor,
nyugszik 16:00-kor.
Holnap
Miklós, Döniz
napja lesz.

Magyarország Digitális Gyermekvédelmi Stratégiája

Letöltés (.pdf) -->

 

A HVG 2018. október 19-n megjelent iskolai rangsora szerint a kompetenciamérések, érettségi vizsgaeredmények és továbbtanulási adatok alapján az ország legjobb szakgimnáziuma vagyunk.

Újságcikk

TV-riport

Weboldalunk süti (cookie) fájlokat használ. Ezeket a fájlokat az Ön gépén tárolja a rendszer. A cookie-k személyek azonosítására, látogatási szokásaik követésére nem alkalmasak, szolgáltatásaink biztosításához szükségesek. Az oldal használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába.